2017 BSL Novice Championships – Day 4 Results

2017 BSL Novice Championships – Day 4 Results

The latest final results from day 4 of the 2017 BSL Novice Championships:

Ring 1

Bout 1 – 56kg Elite Male Final – Sam Meehan (Dundee Uni) beat Liam McAllister (Springhill) Unanimous

Bout 2 – 60kg Elite Male Final – Luke Gray (D-Unit) beat Nathan Rodden (Dennistoun McNair) Split

Bout 3 – 64kg Elite Male Final – Billy Neill (Dennistoun McNair) beat Ahmed Salah (Clovenstone) Split

Bout 4 – 69kg Elite Male S/F – Aiden Gallagher (Port Glasgow) beat Iain Fleming (Cardenden) Split

Bout 5 – 69kg Elite Male S/F – Essin Khan (Glasgow City) beat David Jarzab (Loachber Phoenix) Unanimous

Bout 6 – 75kg Elite Male Final – Connal Boardman (East Lothian) beat Jack Watson (Kabo) Unanimous

Bout 7 – 81kg Elite Male Final – James Duris (Priestfield) beat Adam Morrison (Zetland) Walkover

Bout 8 – 91kg Elite Male Final – Sean Crawford (Midlothian) beat Tomasz Lydyk (Hawick) KO

Bout 9 – 91+kg Elite Male Final – Nicolas Peel (Elgin) beat Nicholas Campbell (Dennistoun McNair) Walkover

Bout 10 – 51kg Elite Female Final – Ana Santamarina (Glasgow City) beat Farah Huzair (Midlothian) Split

Bout 11 – 54kg Elite Female Final – Eda Stoycheva (Glasgow City) beat Lindsay Fulton (Highland BA) Split

Bout 12 – 64kg Elite Female Final – Sinead Price Greene (Duries) beat Susannah McMillan (Alloa) Unanimous

Bout 13 – 63kg 2002 Junior Final – Kevin McDonald (Granite City) beat Ryan Clark (Zetland) Unanimous

Bout 14 – 70kg 2002 Junior Final – Sean Henvey (Wellmeadow) beat Josue Paluku (Northwest) Unanimous

Bout 15 – 75kg 2002 Junior Final – Daniel McMurray (O’Neills) beat Jason McCormack (Renfrewshire) RSC3

Bout 16 – 48kg 2001 Junior Final – Taylor Neill (Perth Railway) beat Taylor Stewart (Lochee) Abandoned

Bout 17 – 54kg 2001 Junior Final – Kieron O’Neill (Dennistoun McNair) beat Coby Sweeney (Priestfield) Split

Bout 18 – 57kg 2001 Junior Final – Aiden Gemmell (Irvine Vineburgh) beat Hamza Ali (Granite City) Walkover

Bout 19 – 60kg 2001 Junior Final – Anthony O’Neill (Priestfield) beat James Grover (Lochend) Unanimous

Bout 20 – 63kg 2001 Junior Final – Liam Aitchison (Chrinside) beat Dylan Innes (McTaggart Scott) RSC2

Bout 21 – 66kg 2001 Junior Final – Ryan Duffy (Springhill) beat Nathan Basil (Duries) Unanimous

Bout 22 – 70kg 2001 Junior Final – Filip Kodrzycki (Aberdeen) beat Stephen MacDonald (Garnock Valley) Unanimous

Bout 23 – 75kg  2001 Junior Final – Declan Shaw (Renfrewshire) beat Danny How White (Argo) Split

Bout 24 – 81+kg 2001 Junior Final – Nathan Thomson (Alloa) beat Dylan Greig (Hawick) Unanimous

Ring 2

Bout 1 – Schoolboy 05/06 30kg Final – Lloyd Delaney (Forgewood) beat Lewis Wardrobe (Springhill) Unanimous

Bout 2 – Schoolboy 05/06 32kg Final – Adam Lyon (Glasgow City) beat Mark Alexander (Jonesy’s) Unanimous

Bout 3 – Schoolboy 05/06 34kg Final – Shaun Roberts (Viewpark) beat Jason Duffy (Auchengeich) Unanimous

Bout 4 – Schoolboy 05/06 36kg Final – Lewis Wilkie (Doon Valley) beat Steven Cairns (Doonhamers) Split

Bout 5 – Schoolboy 05/06 38kg Final – Sonny Kerr (Byron) beat Davd Drummond (Chirnside) Unanimous

Bout 6 – Schoolboy 05/06 40kg Final – Partick Paton (Rob Roy) beat Kenzie Moir (Argo) Unanimous

Bout 7 – Schoolboy 05/06 42kg Final – Romell Marks (Greenock) beat Adam Merzovki (North Glasgow) Unanimous

Bout 8 – Schoolboy 05/06 44kg Final – Cameron Slieth (Keir Hardie) beat Kai Burrell (O’Neills) Unanimous

Bout 9 – Schoolboy 05/06 46kg Final – Miles Robertson Glegg (Kingswell) beat Sean Moohan (Linwood) Split

Bout 10 – Schoolboy 05/06 50kg Final – Gergo Szilagyi (Southside) beat Norman Hughes (Fair City) Split

Bout 11 – Schoolboy 05/06 52kg Final – Finlay Callaghan (Lochee) beat Connor McCafferty (Argo) Split

Bout 12 – Schoolboy 05/06 54kg Final – Jamie Stoddart (Keir Hardie) beat Mark McBride (Port Glasgow) Unanimous

Bout 13 – Schoolboy 03/04 40kg Final – Thomas McKelvie (Argo) beat Charlie Crawford (Glasgow City) RSC1

Bout 14 – Schoolboy 03/04 43kg Final – Kamil Wiktor (Highland BA) beat Charlie Dent (Chirnside) Split

Bout 15 – Schoolboy 03/04 44.5kg Final – Louis Gow (Doon Valley) beat Aaron Penwick (Doonhamers) RSC2

Bout 16 – Schoolboy 03/04 46kg Final – Faris Mahmood (Glasgow City) beat Max Candlish (Alloa) Unanimous

Bout 17 – Schoolboy 03/04 48kg Final – Jamie Comrie (Alloa) beat Mark Fitzpatrick (Forgewood) Split

Bout 18 – Schoolgirl 03/04 50kg Final – Margaret White (Craigmillar) beat Destany Robertson (Northwest) Unanimous

Bout 19 – Schoolboy 03/04 50kg Final – Nathan Walker (Forgewood) beat James Downie (Lochee) Split

Bout 20 – Schoolboy 03/04 52kg Final – Cameron Anderson (Madison) beat Cameron Walker (Chirnside) Unanimous

Bout 21 – Schoolboy 03/04 54kg Final – Aiden Williamson (Inverness) beat James Munro (Byron) Split

Bout 22 – Schoolboy 03/04 56kg Final – Travis McLean (North Glasgow) beat James Jeffrey (Blantyre Miners) Unanimous

Bout 23 – Schoolboy 03/04 59kg Final – Brad McFarlane (Meadowbank) beat Archie Whyte (Byron) Split

Bout 24 – Schoolboy 03/04 62kg Final – Kieran Henderson (North Glasgow) beat James Affleck (Irvine Elite) Split

Bout 25 – Schoolboy 03/04 65kg Final – Marcus Brogan (Hawick) beat Kieran Bergin (The Barn) Unanimous

Bout 26 – 46kg 2002 Junior Final – Michael McCrone (Noble Art) beat Ritchie Jeffries (The Barn) Split

Bout 27 – 48kg 2002 Junior Final – Jake McHendrie (Irvine Elite) beat James Hendry (Auchengeich) Split

Bout 28 – 50kg 2002 Junior Final – Peter Paton (Rob Roy) beat Kieran Shepherd (Cambusnethan) Unanimous

Bout 29 – 52kg 2001 Junior Female Final – Courtney McLeod (Granite City) beat Lucy Burns (The Barn) Walkover

Bout 30 – 52kg 2002 Junior Final – Erik Gnylieviez (Forgewood) beat Marcus Allan (Zetland) RSC1

Bout 31 – 54kg 2002 Junior Final – Andrew Bell (Cambusnethan) beat Dariush Bavarsad (Glasgow City) Walkover

Bout 32 – 57kg 2002 Junior Final – Ian Thomson (Cleland) beat Fawaz Aborode (Byron) Unanimous

Bout 33 – 60kg 2002 Junior Final – Max McGillvray (Lochend) beat Anton Wilson (Granite City) RSC3


Comments are closed.